Loading color scheme

Neoprávněná exekuce - jak postupovat

Může se stát, že se věci člověka, který nic nedluží, dostanou do hledáčku exekutora. Jak se bránit ve chvíli, kdy vás exekutor připravuje neoprávněně o vaše věci?

Přinášíme několik rad, které vám pomohou se do takové situace nedostat nebo pomohou nalézt její řešení.

Doklady

Je důležité uchovávat si paragony od zakoupených věcí, kupní a darovací smlouvy, doklad o vypořádání společného jmění manželů nebo usnesení o vypořádání dědictví. Jen jimi dokážete vlastnictví k zabaveným věcem.

Exekuční příkaz

Exekutor, který vám přichází věci zabavit, musí u sebe mít rozhodnutí o nařízení exekuce a exekuční příkaz na osobu, o které se domnívá, že má ve vašem bytě věci. Zavolejte policii, případně pozvěte sousedy jako svědky, až potom pusťte exekutora dovnitř. Nedovolíte-li mu to po jeho výzvě, může vstoupit násilím.

Domnělá loupež

Pokud po příchodu domů najdete svůj byt prázdný, ohlašte loupež. Jestliže je to dílo exekutora, vyjde to při policejním šetření hned najevo. Vyžádejte si od policie protokol, kde bude uveden exekuční úřad i exekutor. Je to doklad o tom, kdo má vaše věci.

Žaloba a náhrada škody

Požádejte exekutora o vydání vašich věcí na základě vámi předložených dokladů (paragony ap.). Jestliže odmítne, podejte na něj žalobu o vydání věci.

Jestliže exekutor vstoupil do vašeho bytu, aniž vás k prohlídce vyzval, podejte trestní oznámení pro porušení domovní svobody.

Máte-li náklady spojené s tímto neoprávněným postupem, podejte žalobu na Ministerstvo spravedlnosti ČR o náhradu škody způsobené nesprávným úředním postupem.

Řešení exekuce

Ať se dostanete do exekuce oprávněně nebo neoprávněně, vždy je tu řešení, jak ze situace vyjít se vztyčenou hlavou. Oddlužení, zprostředkování nebo konsolidace půjček vám pomohou předejít problémům spojených s exekucí.