Loading color scheme

Vyvarujte se exekucím

V dnešní době je velmi jednoduché dostat se do exekučního řízení. Lidé mohou snadno přijít o práci a začnou si brát nesmyslné půjčky, které pak nedokáži splácet.

Takovým situacím by se jistě každý z nás rád vyvaroval, bohužel to není vždy možné. Proto vám přinášíme několik tipů, jak se vyhnout exekucím.

Až jedna třetina Čechů se potýká s dluhy u nějakých finančních institucí. Stačí jedna nesplacená půjčená částka, nezaplacená pokuta za špatné parkovaní a už se to s vámi veze, naskakují penále apod. Nakonec to může skončit až exekucí. Jaké možnosti tedy zadlužený člověk má než začně exekuce?

Komunikace na prvním místě

Při první nesplacené pohledávce, nezalézejte hned do kouta a snažte se s věřiteli komunikovat. To je první, co můžete udělat. Na rovinu řekněte, že nezvládáte splácet své dluhy, že byste se rádi domluvili na splátkovém kalendáři nebo na odložení splátek. Záleží potom na věřiteli, jak k dané problematice přistoupí, i pro něj bude jistě výhodnější dohodnout se, než se zabývat exekučním řízením.

Jak se chovat, aby k exekucím nedocházelo?

    • Plaťte celé částky dluhů

Když budete dlužit na pokutách například 648 Kč, nestačí jen splatit 645 Kč. Vždy musíte zaplatit celou částku. I malý nesplacený dluh může vést k velkým problémům.

    • Dvakrát řeš…

Raději si několikrát ověřte, zda danou částku posíláte na správný účet. Pak by bylo těžké dohadování s věřiteli, že jste dluh omylem poslali na jiný účet, než účet věřitele.

    • Přebírejte poštu

Když vás zrovna pošťák nezastihne doma, tak si dojeďte na poštu pro dopis. Nemávejte nad tím rukou, může to být něco důležitého. I když už bydlíte jinde než na adrese trvalého bydliště, kontrolujte si pravidelně poštu i tam.

    • Exekuce může potkat i ručitele

Pokud vás někdo požádá, abyste mu byl ručitelem, pořádně si to rozmyslete, i když se bude jednat o rodinného příslušníka. Když už na ručení někomu kývnete, veďte si záznamy a kontrolujte si splacené částky.

    • Vše si pište

Jakmile zaplatíte složenku nebo nějakou pohledávku, napište si na ní datum nebo si veďte finanční deník, kde si takové údaje zapisujte. Budete pak vědět, komu jste co a za kolik zaplatili.

Nevíte si rady?

Postihla vás exekuce a vy si nevíte rady? Společnost NEXTA CONSULTING, s.r.o. zajišťuje svým klientům veškeré finanční služby, které se týkají řešení exekucí, vyřizování hypoték nebo bankovních i nebankovních služeb. Kontaktujte nás, rádi vám pomůžeme.