Loading color scheme

Povinnost zaznamenávat výkon exekuce

Od září loňského roku mají exekutoři povinnost natáčet průběh exekuce. Je to proto, aby nedocházelo k nejasným případům a nesrovnalostem. S touto novelou ale ne všichni exekutoři souhlasí. Stále tu panují obavy ze zvýšení nákladů a větší psychické zátěže u dlužníků a jejich následné negativní chování. Praxe ale ukazuje, že obavy nebyly zcela na místě. Nedochází ani ke zveřejňování natočených videí, z čehož měl strach jeden z exekutorů před samotným spuštěním.

Dále Novela zákona, která zpřísňila provádění exekuce u soudem nařízeného zabavování majetku, rozšířila seznam věcí, které musí exekutor ponechat dlužníkovi. Patří mezi ně domácí zvířata, studijní i náboženské knihy, ale i hračky.
Novinkou je i to, že dluh do 30 tisic korun nebude moci být řešem prodejem nemovitosti.

Ani dlužníci nemají zájem o natáčení záznamu

Před samotným spuštěním se mohly záznamy již pořizovat na žádost dlužníků, avšak o záznamy něměli dlužníci zájem.

Obavy z Novely zákona měl i úřad na ochranu osobních údajů, a to proto, že se záznamy musejí zakládat ke spisům exekuce. Tyto spisy jsou k nahlédnutí i třetí osobě, a tak může celkem snadno ke zneužití informací. Avšak doposud nebyl prokázán žádný z těchto činů.

Technika k zaznamenávání

Ne každý exekutor vlastnil potřebnou techniku na vytváření záznamu, proto se před spuštěním muselo provést výběrové řízení na dodavatele kamerového systému. Nestačila obyčejná kamera, musí zvládnout natáčet i 10 hodin v kuse nebo v prostředí s nedostatkem světla.
Některý exekutorský úřad si průběh exekuce natáčí sám, někdo si dokonce najímá profesionálního kameramana. Otázkou zůstává, zda se tento krok vyplatil, nebo se díky němu exekuce jen prodražily.

Máte strach z výkonu exekuce?

Hrozí vám exekuce a nevíte co si počít? Nepropadejte panice, řešení rozhodně existuje.
Jedna možnost je vypořádat se s exekucí s vlastní pomocí a nebo si sežete profesionální pomoc. Jednou ze společností, která se zabývá finanční sférou, včetně řešení exekuce, je společnost NEXTA Consulting s.r.o.. Nabídnou vám dlouhodobé zkušenosti v oblastí exekucí.

Vždy řeší exekuce s ohledem na co nejnižší náklady, a to efektivně a citlivě s ohledem na celkovou finanční situaci celé rodiny. Ve většině případů se snaží, aby váš majetek zůstal ve vašem vlastnictví a nedošlo ke spekulativnímu nakládání s Vaším majetkem.

Chcete pomoc s řešením exekuce od odborníků?

Kontaktujte společnost NEXTA Consulting, s.r.o., finanční specialisté si s vámi dohodnou nezávaznou schůzku na seznámení vaší situace.