Loading color scheme

Půjčky mezi příbuznými se někdy nemusí vyplatit

Může se to snadno stát i vám. Přivítáte na návštěvě své příbuzné a zanedlouho z nich vypadne, že by si rádi od vás půjčili peníze. Říkáte si, proč ne? Je to rodina, to se nic stát nemůže a jako dobrý člověk jim peníze půjčíte.

Může se ale také stát, že je již nikdy neuvidíte. Jak peníze, tak své příbuzné. Poradíme vám, jak se máte příště zachovat, abyste nepřišli ani o své finance, ani o příbuzné.

Půjčky v rodině

V rodinně se objevují půjčky celkem často. Členové rodiny se velmi dobře znají, pravidelně se navštěvují a důvěřují si. Právě důvěra je při půjčkách v rodině to nejhorší. Známé pořekadlo zní: „Důvěřuj, ale prověřuj“. Ti, kteří si od svých blízkých peníze půjčují, vědí někdy dopředu, že je už nevrátí.

Půjčování mezi rodinnými příslušníky potvrzují i statistiky. Tři čtvrtiny Čechů se setkalo s půjčováním v rodině a 85% z nich stále věří, že své peníze ještě někdy uvidí. Pokud půjčujete rodině, asi se vám nechce pouštět do mimosoudních vyrovnání, člověk se bojí, aby tím neohrozil spořádané rodinné vztahy. Ale k tomu už bohužel došlo, když dotyčný, co si peníze půjčil, je ještě nevrátil. Pouhá 4% lidí se dostanou k soudnímu vymáhání.

Smlouva i mezi rodinou

Zdá se vám smlouva mezi rodinnými příslušníky zbytečná? V rámci zachování dobrých vztahů, je dobré i v rodině mít smlouvou potvrzené půjčky. Smlouvu můžete nechat napsat právníkovi nebo si ji sami vytisknout, je to na vás. Nejdůležitější ale je bod podpisu, musí být podepsaná oběma stranami.

Prověření blízké osoby

I toto je velmi důležitý bod. Prověřit byste si měli především ekonomickou situaci dlužníka. Určitě nepůjčujte lidem, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní nebo jsou v exekuci, takový člověk by vám ani neměl, jak peníze splácet. Můžete si jej také ověřit na Centrální evidenci exekucí. O výpis můžete požádat online, nebo na poště.

Jste vy ten dlužník?

Dostali jste se i vy do potíží a jste tím dlužníkem, který si půjčil od své rodiny a teď neví, jak má své dluhy splácet? Je nejvyšší čas s tím něco začít dělat. Nikdy na to nejste sami. Společnost NEXTA CONSULTING vám odborně poradí, stejně jako se stará o celou řadu klientů s podobnými problémy.

Chcete jen radu, získat potřebné informace nebo si půjčit peníze? Jsme tady pro vás. Rozhodně nás neváhejte kontaktovat.