Loading color scheme

Kdo a jak se může stát exekutorem?

Jaké jsou předpoklady pro exekutora? Každý si okamžitě představí muže s postavou kulturisty, který měří přes dva metry. Jenže exekutorem může být skoro každý a s postavou to nemá co dělat. Jeho prací je, aby se k věřiteli dostalo vždy maximum z částky, kterou po dlužníkovi vyžaduje.

Ve většině případů se jedná o vymáhání dlužných částek, které dlužník nechce věřiteli splatit. V tomto případě se o dlužníkovi mluví jako o povinném. Exekutor je veřejným činitelem a jeho jednání je jako kdyby s vámi jednal samotný soud. Z právního hlediska se jedná o svobodné povolání, které vykonávají také právníci nebo lékaři.

V ČR se s exekutorem můžete setkat od roku 2001 a od té doby se šance věřitelů na jejich peníze takřka zdvojnásobila.

Co může a musí exekutor dělat?

Nejedná se o jednorázovou práci, kdy po jednom zabavení peněz již exekutor nemusí nic dělat. Na počátku všeho je soudní rozhodnutí, na základě kterého exekutor jedná. Poté osloví dlužníka k úhradě dluhu, pokud k úhradě nedojde, tak jedná dále. Nejčastěji zablokuje (obstaví) dlužníkovi účet nebo pozastaví u zaměstnavatele mzdu. Dalším krokem, pokud finance na účtu nestačí je přistoupení k zabavování majetku. Vždy tak, aby uspokojil věřitele.
Exekutora při závažnějších případech většinou doprovází policie, ta však může exekutora doprovázet i v případech, že má strach o svoje zdraví nebo život.

Kdo může funkci exekutora vykonávat?

Jedná se o povolání, ke kterému je potřeba právní vzdělání a poté je jedno, zda jste žena či muž. Ač se může jednat o nebezpečné povolání, tak v ČR je spoustu exekutorů žen. U žen exekutorek statisticky nedochází tak často k napadení od dlužníka a celý průběh bývá klidnější. Může za to možná fakt něžného pohlaví nebo empatické chování žen.

Exekutora může dělat občan ČR, který je trestně bezúhonný a má právnické vzdělání z české university. Dále musí splnit exekutorskou zkoušku a mít exekutorskou praxi.
Poté musí exekutorská komora vyhlásit výběrové řízení a pokud uchazeč uspěje, je ministrem vnitra jmenován exekutorem na základě návrhu exekutorské komory.

Jak vyřešit exekuci?

Hrozí vám exekuce a nevíte si rady jak postupovat? Ideální je se neschovávat a rychle jednat. Takže pokud dlužíte za alimenty, pokutu v MHD, nesplácíte úvěry, tak máte kvalitně nakročeno k návštěvě exekutora.

Nenechávejte nic na poslední chvíli a zavčasu kontaktujte NEXTA Consulting, s.r.o., kteří vám pomohou s oddlužením, doplacením dluhu nebo prostě pomohou vaši exekuci vyřešit.