Loading color scheme

Na hypotéku nedostane každý

Chystáte se koupit nemovitost a přemýšlíte nad financováním? Pokud nedisponujete plnou naspořenou částkou, tak jistě přijde do cesty otázka financování hypotékou. Na hypoteční úvěr však musíte splňovat určité zákonné podmínky, na které nedosáhne každý.

Jak tedy řešit financování bydlení a na co si dávat pozor? V současné době, kdy nás svírají neustálé nejistoty v podobě koronavirové pandemie, vás nemile může překvapit cokoliv, i když si myslíte, že podmínky bez problémů splňujete.

Co je potřeba pro hypotéku splnit?

Zásadní pro získání hypotéky jsou tři ukazatele LTV, DSTI a DTI, i když ČNB zmírnila její pravidla, tak si banky stále z bezpečnostních důvodů drží jejich přísnější parametry a dle nových přijímají spíše zájemce ze stabilních a korona krizí méně postihnutých oborů.

Co znamenají pojmy LTV, DSTI, DTI?

Jedná se o parametry, které musí kompletně uchazeč o poskytnutí hypotečního úvěru splnit, tak aby mu mohla banka hypoteční úvěr poskytnout.

Ukazatel LTV: jedná se o výši hypotečního úvěru oproti hodnotě zastavované nemovitosti. Od 1.4.2020 je to 90% před uvolněním byla hodnota stanovena na 80%. Banky mohou využít až 5% hranice pro posunutí této hodnoty.

Ukazatel DSTI: tento parametr ukazuje na výši měsíčního příjmu vůči splátce hypotečního úvěru do 1.4.2020 byla hodnota nastavena k 50% dříve to bylo 45% ze mzdy od 18.6. 2020 je tento parametr zrušen úplně.

Ukazatel DTI: posuzoval celkový dluh oproti čistému příjmu žadatele. Kde mohla být celková maximální hodnota hypotečního úvěru stanovena na devíti nádobek čistého průměrného příjmu domácnosti. I tento parametr byl od 1.4.2020 úplně zrušen.

I přes uvolnění parametrů DSTI a DTI však banky z bezpečnostních důvodů v pozadí k těmto parametrům stále u rizikových hypotečních úvěrů přihlížejí. Nicméně zvyšující se úrokové sazby se oproti předchozím rokům, kdy se hypoteční úvěry pohybovali maximálně v hodnotě 2,9% a rostoucí ceny nemovitostí novým žadatelům o hypoteční úvěry moc nenahrávají.

Co dělat když mi banka nedá hypotéku?

Banka V8m na hypotéku neposkytnou finance, i když splňujete jejich podmínky v parametru LTV. Proč tomu tak je? Někdy se prostě stane, že se dostanete do problému se splácením již stávajících půjček. Může to být nedopatřením, nebo prostě děláte v oboru, který postihla tato doba s vy jste prostě na splátku z důvodu omezení ve vašem oboru neměli. To však banky nezajímá a po určitou dobu pro ně nejste vhodným partnerem pro poskytování úvěrů, o to hůř, pokud se Vaše nesplácení dostane až tak daleko, že Vám hrozí exekuce.

Jak vyřešit hypotéku, když vám hrozí exekuce?

Jisté je jedno, v tomto momentě Vám již banka finance nepůjčí. Ale nezoufejte i pro Vás se nabízí řešení. Společnost NEXTA CONSULTING, s.r.o. pomáhá při řešení finančních potíží i klientům, kterým hrozí exekuce a může vám pomoci při financování i Vašich finančních potíží. Jen svůj problém nesmíte nechat dojít až k exekuci. Kontaktujte tedy co nejrychleji našeho finančního poradce a ten Vám s řešením pomůže.