Loading color scheme

Prezident podepsal novelu zákona o exekucích

Exekutoři budou mít širší, ale také přesnější přehled věcí, které budou moci zabavovat. I nucený prodej nemovitosti dlužníka se omezí. Prezident Miloš Zeman potvrdil svým podpisem novelu, která tyto změny umožní.

Jaké změny přinese novela zákona

Nově budou muset exekutoři pořizovat obrazové záznamy ze všech exekucí. Nucené prodeje nemovitostí budou zařazeny až na poslední místo. Dlužník musí souhlasit jestliže bude exekutor chtít změnit pořadí kroků exekuce.

Dle Exekutorské komory budou exekuce prodlouženy až na dvojnásobek a dlužníkovi tak naroste dluh o další úroky.

Novela upraví také původně navrhovaných 50 000 korun na 30 000 korun, které nebude možné uhradit nuceným prodejem nemovitosti, kde má dlužník trvalý pobyt. Toto bude platit až na jisté výjimky, jako jsou neuhrazené výživné a náhrady újmy na zdraví nebo újmy způsobené úmyslnými trestnými činy. V těchto případech bude moci exekutor přistoupit k prodeji nemovitosti dříve.

Dlužník nebude moci svůj dluh uhradit ani ze svého penzijního pojištění, tak jak tomu bylo doposud.

Dále novela upravuje, jaký nábytek je možné exekutorem zabavit a který musí dlužníkovi a jeho rodině ponechat. Exekutor nebude moci zabavit studijní a náboženskou literaturu, hračky pro děti nebo písemnosti osobní povahy.

Jaké jsou možnosti exekutorů

Exekutoři mají rozsáhlé možnosti, díky nímž si mohou zajistit informace o dlužníkovi a jeho majetku. Díky tomu získá přehled o tom, kde všude může „udeřit“.

  • Obestavit bankovní účet
  • Ze stavebního spoření vybrat úspory
  • Vybrat úspory z kapitálového i penzijního pojištění
  • Zabavit cenné papíry
  • Vyhlásit mobiliární exekuci
  • Exekutor může zabavit také váš nemovitý majetek
  • Podat exekuční příkaz vašemu zaměstnavateli na vaši mzdu
  • atd.

Hrozí vám exekuce?

Víte o tom, že vám hrozí exekuce, nebo již máte exekuční příkaz, je nejvyšší čas začít jednat. Doporučujeme Vám obrátit se na profesionály. Naši odborníci na exekuce Vám pomohou Vaši situaci vyřešit. Společnost NEXTA Consulting s.r.o. má letité zkušenosti s řešením exekucí, poskytuje půjčky a konsolidace půjček.

Kontaktujte nás. Naše praxe a letitá spolupráce se soudními exekutory Vám zaručí, že námi navrhované řešení bude diskrétní a co nejjednodušší. Exekuce řešíme s nejnižšími náklady a s citlivým a individuálním přístupem ke každému klientovi.