Loading color scheme

Výdělky exekutorů jsou od dubna omezenější.

Od dubna 2017 došlo k omezení výdělků exekutorů vyhláškou ministerstva spravedlnosti. Exekutorská komora však tvrdí, že je tato vyhláška protiústavní. V podstatě vyhláška snižuje náklady na exekuční řízení, ale také odměny exekutorů. Podle exekutorů jsou omezení a úpravy vyhlášky pouze populistickým předvolebním gestem.

K jakým omezením dojde?

Minimální odměna se sníží z 3 000 na 2 000 korun. Dochází také ke snížení náhrad hotových výdajů na polovinu a to bez ohledu na výši dluhu v případě, že dlužník zaplatí dluh ve stanoveném termínu.

V případě, že dlužník má uhradit částku 15.000 korun a nedodrží termín její splatnosti, doposud zaplatil 6.500 korun navíc. Pravidlo o snížení odměny při včasném zaplacení je nově zavedeno i u dluhů vyšších než 10.000 korun. Od dubna se týká všech dluhů.

Hrozí exekutorům zhoršení ekonomické situace?

Exekutorská komora se domnívá, že úpravou dojde ke zhoršení ekonomické situace exekutorů. Snížení odměn na polovinu u všech pohledávek znatelně ovlivní výdělky exekutorů. Jedná se totiž o 60% portfolia exekutorských úřadů.

Exekutorská komise se obává případného odlivu exekutorů, nicméně i po zveřejnění snížení tarifu nastupují nový exekutoři.

Co vše vám musí exekutor ponechat

Existuje výčet věcí, které vám exekutor při výkonu musí ponechat a to i přesto, že by to bylo jediné, co by vám mohl zabavit. Takzvané nezabavitelné minimum stanovuje životní minimum, které musí pokrýt výživu a další základní potřeby vyživovaných osob ve společné domácnosti.

Jestliže u vás exekutor provádí mobiliární exekuci nesmí zabavovat běžné součásti oděvu, obvyklé vybavení domácnosti, pomůcky, potřeby, které potřebujete vy nebo člen vaší domácnosti k léčbě. K výčtu věcí, které vám nesmí být zabaveny, patří snubní prsteny nebo domácí zvíře. Pokud doma máte finanční hotovost, pak vám musí zůstat částka ve výši dvojnásobku životního minima. Podnikatelům nesmí exekutor zabavovat věci, které potřebují k výkonu své činnosti.

Hrozí vám exekuce a chcete se dozvědět více?

Naše společnost NEXTA Consulting, s. r. o. svým klientům zajišťuje řešení exekuce, ale také konsolidaci půjček a úvěrů, oddlužení nebo zprostředkování bankovních i nebankovních půjček.

Jestliže se chcete dozvědět o možnostech řešení vaší situace, kontaktujte nás. Ke každému klientovi přistupujeme individuálně a maximálně diskrétně.