Loading color scheme

Důvody, proč si nepůjčovat na vánoční dárky

Ne každý si může užívat předvánoční čas v pohodě a bez stresu. Z televize na nás doráží reklamy upozorňující na blížící se vánoce a nutnost nakoupit dárky. Další reklamy upozorňují na možnost půjčit si z pohodlí domova a téměř bez podmínek.

Na takové se snadno nechají nalákat ti, kteří v danou chvíli nemají dostatek financí na dárky pod stromeček. Avšak kouzlo vánoc je především o něčem jiném, než o dárcích. Ani dříve tomu nebylo jinak. Nezadlužujte se za dárky! Nemusí se vám to z mnoha důvodů vyplatit.

Několikaleté splácení za pár dárků

Podmínky dnešních půjček jsou přívětivé tím, že se dají doplatit předčasně. V případě, že si půjčíte na dárky, protože nemáte volné finance na jejich koupi, budete s dárků radovat pár dní a po Štědrém dni přijde rozčarování. Půjčku budete muset splácet i několik měsíců, v horším případě, let. Může se také stát, že půjčku budete splácet i následující vánoce a dostanete se tak do kolotoče dluhů.

Za dárky zaplatíte o mnoho víc

V případě půjčky zaplatíte sice plnou cenu za dárky, ale navíc také za úroky z půjčky. U některých úvěrů si může poskytovatel navíc naúčtovat poplatek za jeho zřízení nebo za správu úvěrového účtu. O kolik tedy přeplatíte za vánoční dárky? Záleží na RPSN konkrétní půjčky, tedy na Roční Procentní Sazbě Nákladů.

Jsou vhodnější věci k zadlužení než vánoční dárky

Existují prospěšné a méně prospěšné půjčky. K těm prospěšným patří například úvěr na bydlení, kdy je užitek nezanedbatelný. Jedná se o takzvané zdravé zadlužení. Avšak je-li půjčkou uspokojena pouze naše touha po zvýšení konzumu, pak se jedná o nepotřebnou půjčku a jedná se o nezdravé zadlužení. V takovém případě jsou náklady na půjčku několikanásobně vyšší než její přínos.

Nedávejte dětem špatný příklad

Je správné dětem jít příkladem a to i v případě finanční gramotnosti. Je lepší se uskromnit a naučit děti radovat se z maličkostí. Než je učit, že si na vše mohou půjčit. Dostanete je tak do iluze, že vše lze řešit půjčkou.

Velký risk, pro malý zisk

Pakliže je finanční půjčka v danou chvíli jediné východisko, je nutné důkladně si pročíst podmínky konkrétní půjčky. Počítejte také s nenadálými situacemi, jako tomu bylo nedávno, kdy došlo ke zvýšení záloh za energie. Mnoho lidí tak není schopno své půjčky splácet a dostávají se do nelehké situace. Než něco podepíšete opravdu si promyslete, jaké následky, to pro vás může mít.

Chcete vyřešit své dluhy, které přerostli v exekuci?

Jestliže vaše půjčka přerostla v exekuci, je nutné ji zavčas řešit. Kontaktujte nás, společně vyřešíme vaše potíže a pomůžeme vám vrátit se k normálnímu život bez exekuce, půjček a dalších finančních obtíží.