Loading color scheme

Kvůli příbuzným přišla čtvrtina lidí o své úspory. Jak ochránit rodinné vztahy i své finance.

Přišel za vámi příbuzný nebo dobrý kamarád s prosbou o půjčku peněz a vy jste neodmítli. Může se však stát, že se situace zamotá a vy své peníze již neuvidíte. Jak postupovat, abyste nepřišli o dobré vztahy, ale zároveň ochránili své finance?

Půjčky v rodině - běžná praxe

Mezi rodinnými příslušníky je půjčování peněz zcela běžnou praxí. Až tři čtvrtiny Čechů se s půjčkou v rodině setkalo. Z toho 85% věří, že své peníze získají zpět. Realita je však poněkud rozdílná a bohužel ne tak pozitivní. Zcela nebo o část svých peněz přišla jedna čtvrtina lidí.

Je statisticky dokázáno, že až polovina rodinných věřitelů se setká s nepříjemností, z toho přibližně 5 % dospěje k mimosoudnímu vymáhání a další 4 % se dostane až k soudnímu řešení. Bohužel více než jedna čtvrtina tázaných by raději přišla o své peníze, než by ohrozila rodinné vztahy.

Je chytré míti smlouvu

Říkáte si, že je smlouva v rámci rodiny zbytečná. Podívejte se ještě jednou na předchozí odstavec. Věřte, že i v rodině je důležité mít smlouvu o půjčce. Takovou smlouvu můžete napsat vy, případně váš právník, ale vždy je důležité, aby byla podepsána jak vámi, tak tím, komu půjčujete své peníze.

Prověřte si, že člověk, kterému půjčujete je věrohodný

Ano i toto je velmi důležité. Ověření blízké osoby může připadat poněkud nepatřičné, ale mělo by být samozřejmostí. Ověřte si, zda vaše peníze nebudou použity na umoření jiného dluhu. Často se stává, že se takový dlužník dostane až k osobnímu bankrotu a v takovém případě je velmi pravděpodobné, že své peníze již neuvidíte a pokud ano, nemusí to být celá částka.

Dostali jste se vy do potíží a dlužíte svým příbuzným? Hrozní vám exekuce?

Ať už se vy nebo vaši příbuzní potýkáte s dluhy a potřebujete pomoci s jejich řešením, nemusíte na ně zůstávat bez odborné pomoci. Společnost >NEXTA Consulting pomáhá svým klientům a jejich rodinným příslušníkům řešit jejich finanční situaci. Jde nejen o využití potenciálu jejich finančních možností, ale právě také o řešení případných exekučních řízení, která mohou přinést do rodiny nemalé obtíže.

Chcete se poradit, potřebujete řešení a chcete mít jistotu, že vše proběhne dle litery zákona? Pak nás rozhodně kontaktujte. Společně nalezneme jednoduché řešení. Naše postupy jsou zcela diskrétní, individuální.