Loading color scheme

Nezabavitelné životní minimum v roce 2017

Každý rok se mění podmínky, které upravují exekuční pravidla. Nyní je to částka životního minima, kterou vám exekutor nemůže zabavit. Letos se naopak od minulých let tato částka snižuje, to znamená, že vám exekutor může ze mzdy sebrat více peněz.

Nezabavitelná část upravuje nejen nucené srážky ze mzdy, ale i dobrovolné srážky ze mzdy na základě dohody o srážkách. Zaměstnavatelé se musí dle tohoto zákona řídit a srážky dodržovat, dle zákona.

Co je nezabavitelné životní minimum?

Jedná se o částku, kterou vám exekutor musí vždy nechat k dispozici z vaší mzdy. Určuje se ze dvou částek, kdy jedna je stabilní a nemění se. Jedná se o částku životního minima. Druhou část činí normativní náklady na bydlení pro jednu osobu. Tato částka je právě ta, co se každoročně mění a je počítána z průměru nájmů bytů v obci od 50.000 do 99.999 obyvatel. Je tedy jedno, kde bydlíte a kolik za nájem celkově platíte právě vy.
V roce 2017 je nezabavitelná částka 6.154,67, jen pro představu v minulém roce to byla částka 6.178,67. Někdo si může říct, je to jen 24,- korun, ale v případě, že řešíte, co si můžete nebo nemůže koupit je to sakra dost peněz.

Nenechte to dojít do řešení životního minima

V případě, že se dostanete do finančních problémů, nenechte to dojít tak daleko, kdy vás překvapí exekutor. Předcházejte exekucím a vždy řešte finanční problémy se splátkami a dluhy co nejrychleji. Snažte se kontaktovat věřitele s problémy, které vás postihly a třeba přistoupí na splátkový kalendář.

Jak si nenechat zabavit majetek?

Pokud váš věřitel nepřistoupí na splátkový kalendář, tak musíte rychle jednat a snažit se vyřešit situaci jinak. Můžete třeba zkusit konsolidaci vašich úvěrů, tak aby se snížila vaše splátka. Pokud jste se ještě nedostali do splátkových problémů, můžete vyzkoušet bankovní instituci. V případě, že je již v bankovních systémech zaznamenáno, že máte splátkovou delikvenci nebo je na vás již uvalena exekuce, tak vám již finance nepůjčí a situaci tímto nevyřešíte.
Řešením je zkusit nebankovní instituci, která vám může pomoci vyřešit vaši situaci.

Společnost NEXTA Consulting, s.r.o. má díky svému dlouholetému působení na finančním trhu značné zkušenosti při řešení finančních problémů klientů. Neváhejte a kontaktujte naše pracovníky, kteří vám pomohou při řešení nejen hrozící exekuce.