Loading color scheme

Exekutor nemůže všechno

V dnešní době je velmi snadné dostat se do finančních potíží. Můžete například investovat své úspory do neověřených investic nebo vaše rodinná společnost zkrachuje. Po čase se dluhy mohou znásobit, především z důvodu neschopnosti splácet své úroky.

To už opravdu může stát exekutor u vašich dveří. Co si může nebo naopak nikdy nesmí exekutor dovolit? To vše vám rádi nastíníme v následujícím článku.

Český národ spadá, díky úvěrům mezi vrcholovou špičku. Podle statistik si peníze půjčuje více než třetina lidí. A rozhodně si nepůjčují v ověřené bance, ale většina u nebankovních společností, čímž riskují následnou exekuci. Může se stát, že člověk přijde o zaměstnání, nebo vážně onemocní a nebude moci své dluhy splácet.

Exekutora se ještě bát nemusíte

O exekuci se stará soudní exekutor, který je stanoven dle zákona. Tato osoba má za úkol vymáhat veškeré vaše pohledávky libovolným zákonem daným způsobem. Než vás navštíví exekutor, budete vyzváni o dobrovolném splacení všech vašich dluhů. Na to máte časové rozmezí 30 dnů od doručení nařízení exekuce, pokud to nestihnete, obstaví vymahatel soudně váš plat i bankovní účet.

Na jaké příjmy nemá exekutor právo?

Z banky můžete čerpat pouze dvojnásobek životního minima, který se zvyšuje podle počtu členů v domácnosti dlužníka. Exekutor dle zákona nemá právo na následující příjmy:

  • Příspěvek na bydlení
  • Jednorázové dávky sociální podpory
  • Pomoc v hmotné nouzi
  • Dávky sociální péče

Do těchto omezení nespadají důchody, mateřská, nemocenská nebo peněžitá pomoc v nezaměstnanosti. Pak vám zůstane pouze nezbytné životní minimum. Pokud vám exekutor obstaví plat i bankovní účet a na splacení pohledávek to stále nestačí, musí přistoupit k dalšímu kroku, a tím je zabavení běžných věcí v domácnosti, dále to může být nemovitost nebo váš byt či dům.

Práva exekutora

Exekutor smí vstoupit do vašeho obydlí za asistence policie a nemusí se ohlašovat předem. Ani u toho nemusíte být přítomni, aby vám mohl exekutor vlézt do bytu. Exekutor označí věcí štítkem „zabaveno“. V rámci vykonané exekuce vytvoří soupis těchto věcí, které jsou pak odvezeny a dány do dražby.

Na co nemá exekutor právo?

Exekutor nemá právo zabavovat:

  • vybavení domácnosti
  • předměty se symbolickou hodnotou
  • nejnutnější léky a zdravotnické potřeby
  • domácí mazlíčky
  • studijní a odbornou literaturu
  • dětské hračky

Nebojte se bránit

Kontaktujte nás, pomůžeme vám s řešením vaší finanční situace a poradíme, jak nakládat s vašimi financemi.