Loading color scheme

Může rodina doplatit na exekuci na jednoho jejího člena?

Žijete ve společné domácnosti s více členy vaší rodiny, ale nejste si zcela jisti, zda vám nehrozí od kohokoli exekuce? Půjčit si je opravdu jednoduché. A zadlužit se není v dnešní době nijaká ostuda. Důležité je dokázat bez problémů své pohledávky splácet. Chyba nastává tehdy, když vám dluhy přerostou přes hlavu, vy nezačnete situaci řešit a u dveří vám zazvoní exekutor.

Jak postupovat v případě, kdy exekutor zabaví i vaše věci?

Jestliže se jeden z členů dostane do kolotoče dluhů a navštíví vás doma exekutor, může dojít i k situaci, kdy oblepí také vaše vlastní věci. Jak máte tedy postupovat, aby vaše věci nebyly zahrnuty do exekutorského řízení?
Jako první je velmi důležité, abyste sepsali seznam všech věcí, které jsou oblepené a patří vám a ne zadluženému členu rodiny. K tomuto seznamu přidejte také důkazy o tom, že jsou opravdu vaše, tedy stvrzenky o zaplacení, výpis z účtu, kupní smlouvy a další případné důkazy.

Seznam následně předejte oficiální cestou, ideálně s potvrzením konkrétnímu exekutorskému úřadu, ve formě „návrh na vyškrtnutí věcí z exekutorského soupisu“. Konkrétní exekutorský úřad poté rozhodne, zda budou věci ze seznamu exekuce vyloučeny či nikoli.

Pakliže dojde k variantě druhé, nezbude vám nic jiného než seznam předat místnímu soudu, jako vylučovací neboli excitační žalobu. Soud poté přezkoumá, zda je vaše žádost opodstatněná či nikoli. Počítejte také se soudním poplatkem, kterému podléhá i tato žaloba jako každá jiná.

Jaké věci vám nemůže exekutor zabavit?

Exekutor vám však nesmí zabavit vše, co mu přijde pod ruku. Existuje několik jasně daných věcí, které vám exekutor v rámci exekutorského řízení musí ponechat.

Tento seznam je dobré znát a to především v případě, že máte podezření na případnou hrozbu exekutorské návštěvy u vašeho příbuzného. Co tedy do takzvaného nezabavitelného minima patří:

  • Běžné součásti oděvů
  • Obvyklé vybavení domácnosti
  • Snubní prsteny
  • Prostředky, pomůcky a ostatní předměty potřebné k léčbě vaší nebo dalšího člena domácnosti
  • Domácí zvíře
  • Učebnice pro děti
  • Podnikateli exekutor nesmí zabavit věci a prostředky potřebné k výkonu jeho povolání

I v případě, že máte doma finanční hotovost, pak věřte, že celou také exekutor nesmí odnést. Doma vám musí zůstat dvojnásobek životního minima, tedy částka 6118 korun a jestli s vámi v domácnosti žije více členů, pak má každý stanovenou částku 1529,50.

Nezůstávejte na řešení exekuce sami

Pomůžeme vám vyřešit náhlou situaci s exekučním řízením, případně pomůžeme předejít návštěvě exekutora samotného. Exekuci lze vyřešit i výkupem nemovitostí. Řešení společně najdeme a věřte, že diskrétně vyřešíme vaši rodinnou situaci. Kontaktujte nás, naše řešení jsou neotřelá, ale přesto velmi diskrétní.