Loading color scheme

Nové podmínky pro osobní bankrot v roce 2017

Dostali jste se hluboko do dluhové propasti a nedokážete své dluhy splácet? Nevíte si rady? Zachránit vás může osobní bankrot. Nepočítejte však s něčím příjemným a jednoduchým. Jaké jsou tedy pravidla a podmínky osobního bankrotu v roce 2017?

Na co se připravit?

V první řadě se připravte na opravdu skromný život v podmínkách, které jste asi ještě nezažili, a to po dobu pěti let. Za tuto dobu dokážete splatit alespoň jednu třtinu vašich dluhů a zbytek vašich závazků bude smazán. Vyhlášení vašeho osobního bankrotu zastaví exekuci. Zastaví se i růst vašich dluhů.

Komu je osobní bankrot umožněn?

V případě, že jste osoba, která dokáže v průběhu pěti let splatit alespoň třetinu vašich dluhů, pak vám soud povolí vyhlášení osobního bankrotu. K dalším podmínkám, které musíte splnit, patří, že máte stálý příjem. Navíc musíte mít závazky minimálně ke dvěma věřitelům a v prodlení se splátkami jste více než třicet dní.

Jestliže jste osoba samostatně výdělečně činná, pak počítejte s větším počtem podmínek. Navíc vám soud osobní bankrot povolí pouze za předpokladu, že s tím budou souhlasit věřitelé. V případě, že máte pohledávky, které jste nestihli splatit z předcházejícího insolvenčního řízení, pak nemusí s vyhlášením osobního bankrotu souhlasit věřitelé. V takovém případě soud zrušil konkurz kvůli nedostatku dlužníkova majetku.

Jak vyhlásit osobní bankrot?

Při vyhlašování osobního bankrotu doporučujeme obrátit se na odbornou pomoc. Díky tomu při jeho vyhlašování neztroskotáte na formálních chybách.

Navíc od 1. června 2017 vejde v platnost novela insolvenčního zákona, která dlužníkovi nakazuje, že musí být zastoupen některým ze stanovených subjektů. V případě, že má dlužník vysokoškolské vzdělání v oboru právo nebo ekonomie nebo složil zkoušku insolvenčního správce, pak se může do vyhlášení osobního bankrotu pustit sám.

Co přinese novela zákona?

Dle novely budou smět provádět služby související s oddlužením poskytovat pouze notáři, advokáti, insolvenční správci nebo neziskové organizace a subjekty, které získaly akreditaci od Ministerstva spravedlnosti.

Také poplatek bude v maximální výši 4 000Kč bez DPH u jednotlivce, v případě podání osobního bankrotu manželů bude částka maximálně 6 000Kč bez DPH.

Máte dluhy a nechcete se dostat na dno?

V případě, že se začínáte potýkat s řešením vašich dluhů, pak je nejvyšší čas obrátit se na odborníky v oblasti financí. Naše společnost NEXTA Consulting má mnohaleté zkušenosti s řešením dluhů našich klientů. Navíc vám pomůžeme vypořádat se nejen s exekucí, ale také s dalšími finančními záležitostmi. Kontaktujte nás. Společně nalezneme jednoduché řešení i v případě exekuce. Naše postupy jsou zcela diskrétní, individuální.