Loading color scheme

Ručení za půjčku příteli může skončit exekucí

Žádá-li vás někdo, abyste podepsali ručitelský závazek na úvěr, dobře zvažte svoje možnosti.
Protože být ručitelem není rozhodně jenom formalita a můžete se i vy dostat do exekuce.

Ručitel znamená případný plátce dluhu

Mezi přáteli nebo příbuznými většinou neočekáváme zradu. Panuje vzájemná důvěra, proto často dochází
k tomu, že se podepisují ručitelské závazky, ale málokdy si budoucí ručitelé uvědomují, k čemu se vlastně zavazují.

Stát se ručitelem není složité a málokoho napadne, že v důsledku může takový závazek znamenat konec přátelství, rozbroj v rodině a v neposlední řadě i problémy s exekucí.

Kdo jednou podepíše ručitelství, musí se připravit na to, že bude muset sám splatit dluh.

Ručitelství není formalita

V žádném případě na sebe neberte ručitelství, pokud sami máte finanční problémy, nejisté zaměstnání nebo rodinné problémy. Snadno se totiž platební neschopnost dlužníka, kterému ručíte, může přelít na vaši stranu a ke svým starostem budete muset přibrat i ty jeho.

Jestliže ručíte dlužníkovi, který nesplácí a na něhož byla uvalena exekuce, dostáváte se do registru dlužníků a žádná banka vám nepůjčí.

Ručitel a nařízená exekuce

  • Jestliže došlo k exekuci a vy ručíte povinnému svým majetkem, buďte aktivní a nečekejte, že za vás situaci někdo vyřeší.
  • Vyhledejte exekutora a pokuste se domluvit na splátkách, kterými budete postupně splácet dluh. Jestliže nemáte celou částku v hotovosti, jistě bude vaše snaha splácet po částech považována za vstřícný krok.
  • Komunikujte s bankou, u které má povinný dluh a zeptejte se, zda dluh splácí. Svým aktivním přístupem dáte najevo, že máte zájem situaci řešit.
  • Po splacení dluhu máte jako ručitel právo na to, aby vám dlužník peníze vrátil. Neučiní-li tak dobrovolně, jediná cesta vede přes žalobu.

Exekuce nemusí být konec, pokud se obrátíte na odborníky a Řešení Exekuce svěříte do jejich rukou!