Loading color scheme

Dlouhodobé a bezvýsledné exekuce v České republice brzy skončí

V červenci 2021 schválili poslanci novelu exekučního řádu, která prošla senátními úpravami a která počítá se zastavováním dlouhodobých a bezvýsledných exekucí. K tomuto by mělo docházet od roku 2023.

Omezení exekucí a zrušení náhrad exekutorovi

V případě, že předlohu novely podepíše prezident, dojde také k částečnému omezení zabavování movitých věcí. Změny budou také v pořadí splácení dluhů. Odborníci se shodují, že novela přináší největší úpravy a změny za posledních dvacet let.

Exekutorská komora ČR se však hodlá obrátit na Ústavní soud, který bude projednávat nejen fakt, že by měli exekutoři přijít o nárok na úhradu nákladu za exekučních řízení, které nemají výsledek. Exekutorská komora ČR považuje toto rozhodnutí za protiústavní. K novele mají exekutoři i další výhrady, které budou chtít projednat u Ústavního soudu.

Lhůta šesti let

V případě, že dojde ke splnění určitých podmínek a exekuce bude trvat bezvýsledně let, pak bude muset exekutor takovou exekuci zastavit. V případě, že dojde ke schválení, bude možné exekuci prodloužit, ta by pak mohla trvat nejdéle 12 let. Aktuální šesti a víceleté exekuce by se tak od roku 2023, tedy rok po účinnosti novely, mohli zastavovat.

Konkrétní případy budou moci být prodlouženy a to například v případě, kdy je exekuce odložena. Ke změnám nedojde v případě vymáhání pohledávek na výživném na děti.

Změny v pořadí splácení dluhů

Po přijetí novely exekučního řádu bude změněno také pořadí splácení dluhů. Vymožené peníze budou použity na splácení nákladů soudu na výkon rozhodnutí a náklady exekuce. Vedle těchto poplatků bude nejprve uhrazena jistina dluhu, poté úrok a až následně úrok z prodlení, jako poslední dojde k úhradě nákladů věřitele. Ke změnám by mělo také dojít u mobiliárních exekucí u důchodců, osob s tělesným postižením a dluhů z dětství.

Dostali jste se do finančních potíží a nevíte si rady jak z tohoto kolotoče ven?

Doba koronavirová dostala do potíží mnoho našich klientů a to i ze střední vrstvy. V případě, že i vy se potýkáte s řešením svých dluhů, exekucí nebo řešením půjček a nevíte si rady, obraťte se na nás.

Našim klientům poskytujeme služby již od roku 2009 a za sebou máme celou řadu zdárně vyřešených případů. Naše služby zahrnují řešení exekucí, oddlužení klientů. Pomáháme také klientům postavit se znovu na nohy.

Víme, že život s dluhy není procházka růžovým sadem, a proto ke každému klientovi přistupujeme zcela individuálně a maximálně diskrétně.

Začněte svou neutěšenou finanční situaci řešit raději dříve než později. Kontaktujte nás, společně vyřešíme vaše potíže a pomůžeme vám znovu nastartovat normální život bez exekuce, půjček a dalších finančních obtíží.